Aké šťastie, že Boh sa stal človekom, aby sme ho mohli milovať. Ináč by sme sa to neodvážili.
sv. Terezka z Lisieux

Nedeľa o Samaritánke

180px-Samaritan_Woman

Kondák, 8. hlas: S vierou prišla Samaritánka k prameňu a uzrela teba, Vodu múdrosti. Keď sa z nej hojne napila, získala nebeské kráľovstvo a stala sa slávnou naveky.

Božská liturgia. Apoštol: 28. začalo (Sk 11, 19 – 30); Evanjelium: Jn 12. začalo (4, 5 – 42).

Samaritánka Fotina (slov. Svetlana) je obrazom nášho krstu. Pretože Jakubova studňa nemohla nasýtiť jej smäd, Pán jej zjavil pravú úctu k Otcovi v Duchu a pravde. V tomto týždni nás Cirkev pozýva, aby sme čerpali vodu osvietenia a napodobňovali svätosť a pokánie Fotiny, ženy osvietenej Pánom.

Svätá a slávna veľkomučenica Fotina zo Samárie (alebo Photini, či Svetlana), apoštolom rovná, sa stretla s Ježišom pri Jakubovej studni. Podľa tradície ju pokrstili apoštoli a dali jej meno Fotina, t.j.Osvietená. Jej sviatok sa slávi 26. februára spolu s ďalšími mučeníkmi, ktorí s ňou trpeli (grécka tradícia); niektoré slovanské kalendáre uvádzajú jej sviatok na 20. marca a jej pamiatka sa pripomína tiež na Nedeľu samaritánky.

Život sv. Fotiny zo Samárie

PhotiniAko sa dozvedáme z Jánovho evanjelia (Jn 4, 5 – 42), Samaritánka Fotina sa stretla s Kristom pri Jakubovej studni. Po rozhovore s Kristom – ktorý ju priviedol k vode večného života – oľutovala svoje hriechy a svojím slovom svedčila Samaritánom v meste Sychar, kde bývala, že stretla Mesiáša. Preto sa niekedy označuje ako tá, ktorá prvá ohlasovala Kristovo evanjelium.

Priviedla k obráteniu svojich päť sestier (sväté: Anatole, Foto, Fotis, Paraskevu a Kyriake) a svojich synov (sv. Fotina, predtým nazývaného Viktor a sv. Josesa). Všetci sa stali neúnavnými ohlasovateľmi Krista. Po umučení apoštolov Petra a Pavla, odišla sv. Fotina spolu so svojím mladším synom Josiom zo svojho domova z mesta Sychar v Samárii a usadila sa v Kartágu, kde ohlasovala evanjelium.

Jej starší syn Viktor statočne bojoval v rímskom vojsku proti barbarom a za statočnosť bol povýšený na veliteľa. Keď mu starosta mesta kde žil, ponúkol, aby udával kresťanov (za to mal dostávať ich majetok), odmietol. Na výzvu, aby svoju matku a svojho brata presvedčil, že nemajú otvorene hlásať kresťanstvo, ale držať svoju vieru v tajnosti, odpovedal: „Ja sám chcem byť ohlasovateľom ako moja matka a brat. Viktorovi sa podľa tradície zjavil Ježiš Kristus a sám mu zmenil meno na Fotin, pretože mnohí, ktorí boli ním osvietení, sa obrátili k Pánovi.

Sv. Fotine zjavil Spasiteľ, že sa blíži čas jej mučeníctva, a tak sa bývalá Samariánka vybrala do Ríma a pripojila sa tam k vyznávačom. Tí, keď sa pred cisárom Nerom odmietli zriecť Krista, nechal im kladivom rozdrviť prsty na rukách. Pri tomto mučení však vyznávači necítili žiadnu bolesť a ruky sv. Fotiny zostali neporušené. Nahnevaný cisár ich postupne nechal kruto mučiť: dal ich oslepiť, sťahovať z nich kožu, bičovať, ukrižovať dolu hlavou, niektorým dal odseknúť nohy. Fotinu hodili do studne. Nakoniec ich dal sťať, r. 66 po Kr.

O sv. Fotine je známe, že napľula do tváre samotnému cisárovi Nerovi, keď ju pred neho po veľkom mučení predviedli. Týmto odvážnym činom vyjadrila svoj postoj k nemu ako k nepriateľovi kresťanov.

Autor: grkatba.sk

Dnes je Štvrtok 25.apríla 2024.
Dnes oslavuje meniny Marek
Zajtra oslavuje meniny Jaroslava